​Wielu Polaków decyduje się na zakup samochodów używanych, czy to z Polski, czy też sprowadzonych do naszego kraju. Wielu z nich zastanawia się jednak nad tym, czy taki pojazd – przed zakupem – powinien zostać sprawdzony przez specjalistę, czy jednak powinna wystarczyć nam nasza wiedza oraz deklaracje sprzedającego?

Naszym zdaniem warto zdecydować się na eksperta. Dalecy jesteśmy od deklarowania, że wszyscy handlarze pojazdami używanymi to oszuści lub kłamcy, lecz tacy po prostu się zdarzają i ciężko określić, czy na takiego trafiliśmy, czy też nie.

Powinniśmy uważać zwłaszcza na samochody sprowadzane (w ich przypadku znacznie łatwiej cofnąć licznik, podrobić książkę serwisową czy po prostu sprawdzić historię danego pojazdu), jednak również powinniśmy być uważni w przypadku prawdziwych perełek, sprzedawanych w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Pamiętajmy o tym, że handlarze samochodowi mają ogromną wiedzę, stąd – jeżeli tylko będą chcieli – często będą mieli szanse oszukać przeciętnego kupującego.

Porada: sprawdzanie samochodu przez niezależnego eksperta nie jest drogie. Takie firmy, jak MotoControler czy Mobilekspert oferują podobne usługi, na terenie całej Polski, w cenie niższej, niż 300 zł.

Oczywiście, istnieje również kilka innych opcji. Jeżeli sami znakomicie znamy się na mechanice, sami możemy sprawdzić pojazd. Podobnie, pomóc może nam ktoś bliski, członek rodziny lub nawet zaufany mechanik. Zalecamy jednak ostrożność w przypadku lokalnych mechaników czy nawet punktów ASO – zdarzało się (informacje z licznych forów internetowych), że pracownicy takich miejsc potwierdzali wersję sprzedającego, jednak byli oni z nim po prostu w zmowie, a dane informacje (związane np. z wartością licznika) nie były prawdziwe! Stąd – jeżeli chcemy, aby ktoś nam pomógł – warto zdecydować się na niezależnego eksperta.

Idealnym rozwiązaniem będzie zlecenie sprawdzenia samochodu, jeżeli znajduje się on wiele km od nas. W takim przypadku, jeżeli chcielibyśmy zrobić to samodzielnie, stracimy nie tylko wiele czasu, ale musimy liczyć się tez z kosztami paliwa, potrzebnymi na dojazd do oglądanego samochodu. W przypadku wspomnianych firm cena niezależna jest od lokalizacji, stąd, jeżeli jesteś z Krakowa, a interesuje Cię samochód z Gdyni, znacznie taniej i wygodniej będzie zamówić Ci profesjonalne sprawdzenie tego samochodu, niż jechać przez cały kraj i dokonywać go osobiście!

Warto przeczytać