Kupując używany samochód, koncentrujemy się zazwyczaj na silniku i innych jego podzespołach. Sprawdzamy stan szyb i karoserii. Mniej uwagi poświęcamy natomiast oponom. Tymczasem, sprawdzenie ich stanu może ochronić nas przed poważnymi wydatkami. Jest ważne również z innego powodu. Dobre opony w samochodzie decydują o naszym bezpieczeństwie.

Konsekwencje jazdy na zużytych oponach
Jeżdżąc na oponach w złym stanie, możemy spodziewać się nieprzyjemnych wibracji pojazdu. Na pewno zmniejsza się komfort naszej jazdy i zwiększa hałas w samochodzie. Istnieje także prawdopodobieństwo ściągania auta na drugą stronę jezdni. W tej sytuacji ryzykujemy zderzenie czołowe z innym pojazdem. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest również wybuch opony. Kierowca traci wtedy panowanie nad autem. Konsekwencją jazdy na zużytych oponach może być również zablokowanie opony i poślizg. Wymienione sytuacje nie zdarzają się zbyt często. To skrajne przykłady. Jednak zużyte opony zawsze oznaczają zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększenie ryzyka poślizgu. To powinno skłonić nas do kontroli stanu oguminienia przed zakupem używanego samochodu.

Kilka kroków do właściwego sprawdzenia stanu opon w pojeździe
Pierwszą rzeczą, którą koniecznie powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy właściciel auta dobrze dobrał rozmiar oraz profil opon. Niedopasowane opony zdarzają się niestety bardzo często. Niektórzy kierowcy po prostu się tym w ogóle nie przejmują. Może się zdarzyć również tak, że właściciel samochodu chce nas oszukać, zostawiając dla siebie właściwe opony, a podmieniając je na zupełnie przypadkowe.

O tym, jakie opony pasują do danego samochodu przeczytamy w instrukcji obsługi pojazdu. Takie informacje można również znaleźć w Internecie. Następnie konieczna jest weryfikacja oznaczeń na oponach. Znajdują się tu takie dane, jak szerokość opony, stosunek wysokości boku opony do jej szerokości podany w procentach, średnica obręczy, indeks nośności oraz indeks prędkości. Sprawdźmy czy opona po prostu nie wystaje poza obrys samochodu. W przypadku aut tuningowanych taka sytuacja zdarza się bardzo często, a przepisy są bardzo jasne.

Skontrolujmy także, czy opony są odpowiednio dobrane do pory roku. Opony zimowe posiadają specjalne oznaczenia – M+S oraz symbol płatka śniegu - więc łatwo je zidentyfikujemy. Opony po pewnym czasie tracą swoją przydatność do użycia. Termin ten upływa zwykle po sześciu latach od produkcji. Wiąże się to z utratą przez gumę jej właściwości, która następuje w tym czasie. Na oponach znaleźć można, rzecz jasna, także datę produkcji.

Kolejnym krokiem podczas kontroli powinna być również weryfikacja wysokości bieżnika. W przypadku opon letnich bieżnik powinien mieć, co najmniej 3 mm, w oponach zimowych 4,5 mm. Sprawdźmy czy bieżnik starty jest równomiernie.
 

Warto przeczytać