​Oto podstawowe informacje, które powinna znać każda osoba, która posiada samochód osobowy lub chociaż z niego korzysta, nie będąc jego właścicielem.

Co ile trzeba przechodzić badanie okresowe pojazdu, czyli przegląd techniczny?

Jeżeli samochód ma więcej, niż kilka lat, musi on przechodzić przegląd co roku. Jeżeli ma instalację gazową, bez względu na to, w jakim jest wieku, musi przechodzić przegląd co roku. Jeżeli kupujemy nowy samochód, pierwszy przegląd odbędzie się jednak później, nie po roku, a po 3 latach, kolejny po 2 latach, natomiast następnie przegląd będzie odbywał się już standardowo, raz w roku.

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne pojazdu?

Badania techniczne przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów, muszą one posiadać jednak odpowiednie uprawnienia. Stacje te dzielą się na stacje podstawowe, i na stacje okręgowe. Jeżeli mamy samochód o masie do 3,5 tony, wykonujemy przeglądy na stacjach podstawowych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy samochód miał zabrany dowód rejestracyjny, to jego pierwszy przegląd lub przechodził jakieś techniczne zmiany, wtedy musimy skorzystać z usług stacji okręgowej. Podobnie będzie w sytuacjach, gdy samochody mają więcej, niż 3,5 tony.

Co sprawdza się podczas badania technicznego?

Na początku samochód jest identyfikowany, m.in. z pomocą numer VIN, następnie sprawdzane jest jego wyposażenie (w tym instalacja gazowa), na następnie odbywa się już dalsza część kontroli pojazdu.

Pojazd podczas badania sprawdzane ma przede wszystkim to, co odpowiada za jego bezpieczeństwo, oraz to, czy normy ekologiczności są przez niego spełniane. Nie oznacza to więc, że samochód musi być w 100% sprawny, jednak problemy z nim nie mogą dotyczyć finalnie bezpieczeństwa pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas badania technicznego sprawdza się m.in. oświetlenie zewnętrzne, opony, spryskiwacze, wycieraczki, układ amortyzacyjny, układ hamulcowy, nadwozie, emisję spalin, układ jezdnych czy układ wydechowy. Jeżeli zostanie wykryta usterka, pojazd nie przechodzi badania, właściciel ma 14 dni na dokonanie stosownych napraw, a następnie, co ważne, musi zgłosić się do tej samej stacji diagnostycznej, gdzie przechodził badanie, i w niej musi przejść dodatkowe badania, by sprawdzić, czy poszczególne elementy danego samochodu zostały naprawione.

Warto przeczytać